Vőfély vagy ceremóniamester?
Régi hagyomány, hogy a vőfély a lakodalom szervezője és gyakorlati munkáinak vezetője. Szerepköre felkészültséget kíván: tapasztalatot a szervezésben, illetve a vőfélyversek ismeretét. A ruházatán viselt díszítések és a "mágikus erővel" felruházott vőfélybot mutatják a vőfély lakodalomban betöltött, kiemelten fontos szerepét.
A vőfély feladatai általában a vőlegény búcsúztatásával kezdődnek. Ezután ő vezeti a nászmenetet a menyasszony házához, ahol köszöntőt mond, kikéri a menyasszonyt, majd őt is elbúcsúztatja szüleitől, testvéreitől. A vőfély a menyasszony és a vőlegény szószólója. Rigmusokban fejezi ki magát, melyek lehetnek meghatóak és mulatságosak is.
Mielőtt a násznép elindulna az esküvőre, a menyasszony feltűz egy színes szalagot a vőfély botjára, s ezzel jelképesen felkéri őt a jeles nap további eseménysorának levezénylésére, irányítására.
A vőfély segít az ülésrend kialakításában, és pohárköszöntőt mond a lakodalom kezdetén. A különböző fogások előtt versikékkel, rigmusokkal szórakoztatja a násznépet. A táncos mulatság alatt igény szerint tréfás játékokat szervez a vendégek és az ifjú pár számára. Éjfélkor elindítja és levezényli a menyasszonytáncot, biztosítja az ajándékok átadásának gördülékenységét.
A „hagyományos” vőfély fontos ismérvei a tréfás rigmusok és a szalagokkal feldíszített vőfélybot. A „modern” vőfély – másképpen ceremóniamester – a násznép tájékoztatását, koordinálását és szórakoztatását helyezi előtérbe. A 21. század vőfélyének mind a két szerepet ismernie kell, rugalmasnak kell lennie, hisz’ fő feladata, hogy a zenekarral és az éttermi személyzettel együttműködve magas színvonalon biztosítsa a lagzi jó hangulatát.